ROK 2023 – ROKIEM ALEKSANDRA FREDRY
Sejm Rzeczypospolitej uchwalił ,że rok 2023 będzie poświęcony pamięci Aleksandra Fredry. Uchwała przypomina, że „w roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich”.
Aleksander Fredro wywodzący się ze starej rodziny szlacheckiej o kilkusetletniej tradycji urodził się 20 czerwca 1793 roku w majątku rodzinnym w Surochowie k. Jarosławia. Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte Orderem Legii Honorowej .
Należy podkreślić, że „Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii”. Doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego. W roku 1818 napisał swoją pierwszą komedię ,,Pan Geldhab’’. Debiutem scenicznym Aleksandra Fredry była jednak jednoaktówka ,, Intryga na prędce, czyli Nie ma złego bez dobrego’’, powstała w roku 1815, a pierwszy raz wystawiona w 1817 roku. Jednym z najbardziej znanych dzieł Aleksandra Fredry są ,,Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca’’. Pierwsza wersja tej pięcioaktowej komedii wierszem powstała w 1827 roku, ostateczna – pięć lat później. Jedną z ważnych pozycji w kanonie polskiej literatury jest ,,Zemsta’’, napisana prawdopodobnie w 1833 roku. W jego twórczości na uwagę zasługują również ,,Damy i huzary’’, ,,Pan Jowialski’’ czy ,,Dożywocie” Zwrócono uwagę, że Fredro znany jest także jako twórca bajek, m.in. bajek i wierszy dla dzieci „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” oraz „Osiołkowi w żłoby dano”,a także autor pamiętników z epoki napoleońskiej „Trzy po trzy”, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej.
Fredro zmarł we Lwowie w 1876 roku.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Fredro znany i nieznany’’ , zorganizowanym przez p. A. Gwiazdę. Młodzież odwoływała się w pracach do najbardziej znanych utworów artysty : ,,Zemsty’’, ,,Ślubów panieńskich’’, a także bajek . Wszystkim gratulujemy pomysłowości i zaangażowania.
Osoby wyróżnione to :Klaudia Kruczek kl.2tg, Oliwia Cybruch kl.2tf, Maja Osowska kl.3tg, Kasandra Gałka kl. 1Bb, Makarowska Nikola kl.3tgf.